Niezbędnik krawcowej

Najważniejszym narzędziem pracy każdej krawcowej jest oczywiście maszyna do szycia. Nie obejdzie się jednak bez akcesoriów! Niektóre są niezbędne, inne są po prostu miłym dodatkiem. Co powinno się zatem znaleźć w niezbędniku krawcowej (także tej początkującej)?

Nici i igły

Podstawą są nici i igły. Bez nich ani rusz! Przydadzą się cienkie igły do szycia ręcznego oraz grubsze igły, z większymi oczkami. Istotne są też igły do maszyny do szycia. Podstawą są igły uniwersalne o różnych grubościach, które pozwolą na pracę z materiałami o różnych grubościach. Warto zaopatrzyć się w większą ilość igieł do maszyny nawet do 100 sztuk! Na początku krawieckiej przygody możesz sporo igieł połamać! Do szycia najlepiej sprawdzą się nici poliestrowe lub wiskozowe. Warto mieć szeroki wybór kolorów oraz grubości.

Szpilki

Konieczne są ostre szpilki, najlepiej takie z kolorowymi główkami. Szpilki powinny być ostre i cienkie. Zwykłe biurowe szpilki nie są dobrym pomysłem – często się łamią, można się nimi niechcący zranić. Do szpilek i igieł warto mieć igielnik. Pomoże on zachować porządek. Jego forma jest dowolna – może to być poduszeczka albo niewielki pluszak.

Centymetr

Niezbędne są przyrządy do mierzenia. Może to być centymetr krawiecki, linijka lub ekierka. Warto testować i sprawdzić z czym pracuje nam się najlepiej. Jeśli planujesz pracować z wykrojami odzieży możesz kupić krzywiki.

Nożyczki

Każda krawcowa potrzebuje porządne i ostre nożyczki. Dobre nożyce krawieckie posłużą przez wiele lat szycia. Powinny pewnie leżeć w dłoni! Świetnie sprawdzą się też mniejsze nożyczki, z krótką końcówką, która pozwoli na precyzyjne wycinanie. Ewentualnie możesz zaopatrzyć się też w małe obcinaki, dzięki którym można precyzyjnie uciąć nici przy samym szwie.

Rysowanie po materiale

W krawieckim niezbędniku musi znaleźć się też coś czym można po tkaninie pisać, np. wykreślać linie cięcia. Najlepiej sprawdzi się wysuszone domowe mydło w kostce, jest to opcja zdecydowanie najtańsza. Linie nakreślone mydłem z łatwością zejdą z tkaniny, nie będzie ich w ogóle widać. Na rynku dostępne są też specjalne mydła krawieckie, kreda i pisaki krawieckie. Każda z tych rzeczy ma swoje indywidualne właściwości – nie na każdym materiale będą widoczne linie, a z niektórych materiałów linie mogą być trudne do usunięcia.

Nasza lista to tylko podstawa krawieckiego niezbędnika. Można dołożyć do niego wypruwak, agrafki, guziki czy dodatkowe stopki do maszyny do szycia. Nie można zapomnieć o zgrabnym i estetycznym pudełku do trzymania tych wszystkich krawieckich skarbów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *