Wybieramy materiał na sukienki

Każda początkująca krawcowa musi nauczyć się dobierać tkaniny pasujące do projektu. Ważny jest każdy aspekt materiału – czy jest to tkanina czy dzianina, jaki ma skład czy gramaturę. Znajomość materiałów jest niezbędna do szycia unikatowych i udanych ubrań.

Tkanina czy dzianina?

Istotną wiedzą jest ta o splocie materiału. Materiały dzieli się na tkaniny i dzianiny. Tkaniny są tkane z dwóch nitek: osnowy i wątku. Przez to, że tkaniny mają niewielką rozciągliwość lepiej trzymają kształt. Szlachetny wygląd powoduje, że idealnie nadają się na eleganckie suknie czy spodnie. Z kolei dzianina powstaje z jednego rodzaju nitki, z której tworzą się oczka. Ubrania z dzianiny są rozciągliwe, wygodne i nie krępują ruchów. Dzianinę łatwiej dopasować i przyciąć do sylwetki, niż tkaninę.

Naturalne i syntetyczne

Od składu materiału także zależą jego właściwości i to jak będzie się układać. Materiały dzielą się na te z włókien naturalnych, takich jak jedwab, wełna, bawełna czy len. Są oddychające, komfortowe, przyjazne dla ciała. Z kolei materiały syntetyczne to między innymi poliester, poliamid czy elastan. Nie przepuszczają one powietrza i nie są tak komfortowe w noszeniu jak naturalne materiały. Jednak materiały z domieszką syntetyków mają swoje zalety: lepiej się układają i są bardzo wytrzymałe.

Krawcowe często działają także z włóknami sztucznymi, które wytwarza się z celulozy. Przykładem jest wiskoza, która jest przewiewna, chłodna w dotyku i mniej się gniecie – w czym przewyższa bawełnę.

Materiały na sukienki

Z jakich materiałów w takim razie warto szyć sukienki? Materiał powinien doskonale się układać i dawać swobodę ruchów. Na letnie sukienki najlepiej sprawdzi się wiskoza, która jest przewiewna, lekka i się nie gniecie. Eleganckie sukienki biurowe czy wyjściowe można uszyć z tkanin wełnianych. Z kolei z dzianiny można uszyć modne sukienki o sportowym szyku. Do sukienek sprawdzą się też bawełna i len. Takie modele mogą się gnieść, jednak len z niewielką domieszką innego materiału zachowuje swoje właściwości i gniecie się o wiele mniej.

Zanim zabierzemy się za szycie sukienki warto poznać różne rodzaje materiałów. Tkaniny i dzianiny mają różne właściwości, różnie się układają. Warto skorzystać ze wzorników, a nawet wykonać próbny projekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *